Kto może zostać opiekunem tymczasowym opiekuna małoletniego obywatela Ukrainy? – Informacje
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawie prowadzi nabór na kandydatów, na tymczasowego opiekuna małoletniego obywatela Ukrainy, w celu sprawowania pieczy nad jego osobą i majątkiem.
W wyniku pozytywnej rekrutacji tut. Ośrodek prześle pisemną zgodę kandydata do Sądu Rejonowego w Iławie Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, w celu ustanowienia opieki tymczasowej nad małoletnim obywatelem Ukrainy – zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Osoby zainteresowane proszone są o osobiste zgłoszenie się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie przy ul. Rzepnikowskiego 9A w godzinach od 7.15 do 15.15 od poniedziałku do piątku. Kontakt telefoniczny: 89 645-28-55.
Kto może zostać opiekunem tymczasowym?
Opiekun tymczasowy ustanawiany jest dla małoletniego obywatela Ukrainy, który przybył na terytorium państwa polskiego bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na tym terenie i przebywa na terenie gminy miejskiej Lubawa bez opieki osób dorosłych, które zgodnie z prawem byłyby za niego odpowiedzialne. Opiekunem tymczasowym może być krewny lub powinowaty małoletniego lub innna osoba dająca rękojmię należytego wykonywania obowiązków takiego opiekuna. Na wniosek Sądu, kandydata na opiekuna będzie wskazywał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawie.
Opiekuna tymczasowego można wyznaczyć dla kilku małoletnich. Rodzeństwo powinno być pod opieką tego samego opiekuna tymczasowego.
Jakie uprawnienia ma opiekun tymczasowy?
Opiekun tymczasowy reprezentuje małoletniego oraz sprawuje pieczę nad jego osobą i majątkiem. Dla podjęcia decyzji w ważniejszych sprawach opiekun tymczasowy musi uzyskać zgodę sądu.
Jak ustanawiany jest opiekun tymczasowy?
Opiekuna tymczasowego ustanawia sąd na wniosek lub z urzędu. Wniosek może złożyć m.in. osoba, która sprawuje faktyczną pieczę nad małoletnim. Wniosek jest wolny od opłat.
Po złożeniu wniosku do sądu wyznaczana jest rozprawa w terminie do 3 dni, na której Sąd przesłuchuje kandydata na opiekuna tymczasowego i osobę sprawującą faktyczną pieczę nad małoletnim oraz wysłuchuje małoletniego, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala, uwzględniając w miarę możliwości jego rozsądne życzenie.
Sąd może również ustanowić opiekuna tymczasowego bez wyznaczania rozprawy, jeśli kandydat na opiekuna tymczasowego sprawuje faktyczną pieczę nad małoletnim, a okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości co do prawidłowego wykonywania tej pieczy i dobro małoletniego się temu nie sprzeciwia.
Kto sprawuje nadzór nad opiekunem tymczasowym?
Nadzór nad realizacją praw i obowiązków opiekuna tymczasowego mieszkającego na terenie gminy miejskiej Lubawa sprawuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawie.