Program „Opieka 75+” na rok 2022

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej, oraz logo Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawie w 2022 roku kontynuuje realizację Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – „Program „Opieka 75+-

Gmina Miejska Lubawa otrzymała dofinansowanie na realizację w/w Programu w wysokości 160.475,00zł.

Strategicznym celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi (zgodnie z art. 6 pkt 9 ustawy o pomocy społecznej), lub są osobami samotnie gospodarującymi (zgodnie z art. 6 pkt 10 ustawy o pomocy społecznej) a także tych, które pozostają w rodzinie. Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie:

  1. Zapewnienia ww. osobom wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w ramach usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych.
  2. Poprawy jakości życia osób w wieku 75 lat i więcej.
  3. Umożliwienia gminom rozszerzenia oferty usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.
  4. Wsparcia finansowego gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym.

Organizowanie oraz świadczenie usług opiekuńczych jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym, finansowanym ze środków własnych gminy. Jest to forma wspierania osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Głównym celem usług opiekuńczych jest pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, świadczenie opieki higienicznej lub pielęgnacji zaleconej przez lekarza oraz zapewnienie – w miarę możliwości ośrodka pomocy społecznej – kontaktów z otoczeniem.

W ramach programu „Opieka 75+” wsparciem będzie można objąć osoby nowe, które po raz pierwszy skorzystają z usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, jak również osoby, które korzystały już wcześniej z programu i będą go kontynuowały oraz osoby, które będą miały zwiększoną liczbę godzin ww. usług.

W 2021 roku z w/w Programu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej objął 28 osób,  realizując 32.121 godzin w tym 11.233 z dofinansowania. Koszt dofinansowania wyniósł: 121.638 zł. Aktualnie w 2022r. planowane jest wsparciem 22 osób.

Plakat informacyjny