Nabór wniosków „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024
WAŻNA INFORMACJA DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH WSPARCIEM
OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ
Nabór wniosków
„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Gmina Miejska Lubawa planuje przystąpić do w/w Programu, w związku z tym osoby zainteresowane wsparciem usługi wytchnieniowej w roku 2024 proszone są o kontakt telefoniczny z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubawie pod numerem telefonu: 89 645-28-55 do dnia 13 listopada 2023 roku .
Głównym celem Programu „Opieka wytchnieniowa” jest wsparcie mieszkańców miasta Lubawa będących członkami rodzin lub opiekunami sprawującymi bezpośrednią opiekę nad:
-
Dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
-
Osobami posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ( zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z poźn.zm.)
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Usługa opieki wytchnieniowej polega na wsparciu osoby zaangażowanej na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną dającej mu czasu na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy członkowie rodziny lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Usługi przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Za członka rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostająca we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
Za opiekuna osoby z niepełnosprawnością uznaje się opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniu traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem do ukończenia 16. roku życia posiadającym orzeczeniem o niepełnosprawności (w tym opiekuna sprawującego opiekę w ramach rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka).
Gmina przyznając usługi w pierwszej kolejności będzie uwzględniać potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodków wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowych lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanej ze środków Funduszu nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.
Uczestnik Programu za usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności. Limit godzin usługi wytchnieniowej na jedną osobę w 2024 roku wynosi 240 godzin dla usługi wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego. Usługi opieki w ramach pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach od 6-22 w maksymalnej długości nieprzerwalnego świadczenia w ilości 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej.
Jeżeli jesteś zainteresowany przyznaniem usługi wytchnieniowej wypełnij Kartę zgłoszenia do Programu zamieszczoną w załączniku i dostarcz ją do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie. Do karty należy dołączyć aktualne orzeczenie o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności.
Wszelkich informacji na temat Programu można uzyskać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie lub pod numerem telefonu (0-89) 645-28-55.